Kde najdete dokonalou klimatizaci?
Tento buk starý zhruba 160 let je důkazem, že hodnota stromů se nedá počítat jen na kubíky dřeva. V pestrém lese se netěží všechny stromy, které na to už mají „věk“. Pokud tudy procházíte za parného léta, určitě cítíte, jak se zdejší teplota liší od té ve městě. Co ukazují snímky z termovizní kamery?
Průměrná teplota na Morávkově pěšině je 23°C.
Na ulici je průměrná teplota 33 °C. Naměřená teplota na osluněné straně je dokonce 48°C. Tedy o 25°C vyšší než na lesní pěšině!
Snímky pořídil za slunného odpoledne v červenci 2019 Jan Klepárník – odborník z Mendelovy univerzity v Brně. Termovizní kamera umí k povrchové teplotě snímaného předmětu „přiřadit“ barvu. Na první pohled tak vidíme, kde se (ne)budeme potit.
Lesy – naděje pro přehřátý svět?
Čím je dán tak veliký rozdíl? Strom si můžeme představit jako dokonalé klimatické zařízení. Má několikrát vyšší výkon než jiná zařízení, která jsou dražší řádově o desítky až stovky tisíc korun a navíc spotřebovávají elektrický proud. Zdravý strom se navíc neporouchá. Zásadní je také to, že lesní celek zadržuje vodu. Bez ní by „chlazení“ nefungovalo.
Kolik stojí stín?
Máte u sebe peněženku? A byli byste ochotni zaplatit stromům za to, že vás chladí?
Vědec Jan Pokorný spočítal, že vzrostlý listnatý strom během slunného letního dne odpaří 100 litrů vody. Tím své okolí ochladí - odebere energii 70 kWh. Takže jen tomuto buku „dlužíme“ minimálně 140 korun za každý parný letní den. Za dobu života stromu to pak může být částka vyšší než 840 000 korun!
A to je úplné minimum. Nepočítáme do ní náklady na nákup a servis klimatizace. Když navíc přidáme, jaký dopad má výroba elektřiny na životní prostředí, „férová částka“ by byla daleko vyšší.